Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Turizm arrow TRİLYE BİTMEYEN BİR ÖYKÜDÜR (Ali Altay Onaran)
TRİLYE BİTMEYEN BİR ÖYKÜDÜR (Ali Altay Onaran)
Trilye__Zeytinba______Belediye_Ba__kan___Ali_Turan_ilanda_kullan__labilir.jpg


Cpt.Ali Altay ONARAN

 

 
Tarihin içinde yolculuk…
TRİLYE BİTMEYEN BİR ÖYKÜDÜR…

Bozburunu iskelede bırakıp Gemlik körfezine dönmeden dümdüz bir rota tutarsanız bir müddet sonra gece Trilyenin ışıkları görünür. Gündüz saatlerinde zeytin ağaçları arasına gizlenmiş olan -belki de bin yıllık bir öykünün süregeldiği- kıyılarda zeytin sağan, sağdığı zeytini salamura yapan veya yağını çıkaran, frinasını biriktirip kışın ısınan, Trilye sandalı ile kıyıda avlanan kanaatkar insanların diyarına varırsınız.
Devamlı rüzgara açık iskelesi, geniş meydanı, kıyıda balıkçı lokantaları ve çay bahçeleri ile size hoş geldin diyen Trilye’nin oldukça eski bir tarihi vardır.
Trilye’nin , Mudanya’nın fethi ve Mirzaoba, Kaymakoba gibi Türkmen köylerinin kuruluşu sırasında 1321-1330 yıllarında Osmanlılar tarafından fethedildiği belirtiliyor. Bölgenin yerli halkı olan Rumlar; fetihten sonra da bölgedeki varlıklarını sürdürmüşler.

II. Beyazıtın saltanat sürdüğü 1481–1512 yıllarında, İstanbul’dan 30 hane Trilyeye göçeder.
Eski kayıtlarda Trilye Kitai’nin iskelesi olarak anılır.
Trilyeyi gezmek için teknemizi demirleyip karaya çıktığımızda bizi kentin dar sokakları ve eski yapıları kucaklıyor. Limandan Meydana doğru ilerlediğimizde köylü pazarını, sıra dükkanları, yeşili-kızarmışı-siyahi renkleri ile raflarda yer alan bir sürü zeytin kavanozunun dizildiği, sıradan şişelere doldurulmuş sızma zeytin yağ ile dolu satış tezgahlarına rastlıyoruz.
Özellikle zeytin ve zeytinyağı dünyaca ünlenmiş olan Trilye’de hastalık nedeni ile ipekböcekçiliği yapılamaz hale gelmiş. Şarap üretimini ise bir firma sürdürüyor. Balık bol. Balıkçılık halkın geçimi açısından temel uğraşlar arasında. Üzüm ve İnciri enfes.
1324 H.(1906) tarihli Hudavendigar Vilayeti Salnamesi’nde ise Trilye şöyle tanıtılmış:

“Tirilye bucağı, Mudanya ilçesinin batısında ve Marmara Denizi kıyısındadır. Hoş bir havası vardır. Kasabada bir Cami-i şerif, bir İslam ve iki Hristiyan ilkokulu, yedi kilise ile eski eser niteliğinde üç manastır vardır. Kemerli denen kilisenin iç bölmelerinde bazı eski eserler bulunmaktadır. Başlıca üretimi zeytin, koza ve ev içi imalat sanayinden olarak çeşitli oda dokumalarından oluşmaktadır. Zeytin ürünü Doğu Rumeli ve Karadeniz kıyıları ile İskenderiye dolaylarına gönderilmektedir.”

Trilye’nin sokaklarına dalıyoruz. Zaman-zaman asfalt, zaman-zaman Arnavut ve parke kaldırımları döşeli yollardan geçiyoruz. Tarihin içinde adeta bir yolculuk yapıyoruz. Kemerli kilise, Taş mektep,. Dündar evi, Fatih camii, Faruk Çelik Kültür merkezi (eski aşevi) adeta bizi büyülüyor.
1909’da Sadrazam Mahmut Şevket Paşa’nın öldürülmesi üstüne, bir süre Trilye’nin adının Mahmut Şevket Paşa olarak değiştirmişler. Kısa süre sonra yine eski adıyla anılır olmuş “Trilye…”

Yunanlıların 1920–1922 arasında Bursa ve çevresini işgal altında bulundurduğu dönemde, Kral Konstantin 1921 yılının Eylülünde Trilyeyi ziyaret eder. Kral, Trilyeye hayran kalır. Trilye,13 Eylül 1922 günü Türk ordusunun gelmesi ile işgalden kurtulur rahat bir nefes alır. Kurtuluş Savaşı sonrasında beldenin rum halkından bir bölümü kendiliğinden, bir bölümü de Lozan’da varılan “Mübadele Anlaşması” gereğince Yunanistan’a göç ederler. Ayrılıklar ve göç acıları yaşanır.

Göçenlerin yerine Selanik ve Girit’ten gelen Müslüman-Türk göçmenler yerleştirilir. Ayrıca Usturumca, Dedeağaç, Serez, Tikveş, Karacaovalı ve Bulgaristan'dan gelen göçmenlerde bölgeye yerleştirilirler.

1963’te Tirilye adı kaldırılarak yerine Zeytinbağı adı verilir. Verilir ama, ne yazıkki yerli halk Trilye lafından bir türlü vazgeçmez. Resmi adı Zeytinbağı, halk arasındaki adı Trilye olarak anıladurur. Bugün yeniden Tirilye adını aldı. Yöre turizm ağırlıklı modern bir belde haline gelme yolunda… Günübirlik tesislerde (çay bahçesi, cafe, restoran) yaklaşık 2000 kişiyi ağırlıyabiliyor. Ayrıca beldede bulunan konaklama tesisleri (otel, motel, pansiyon gibi) 150 yatak kapasitesi mevcut.
Limanda yapılan düzenlemeler ile tekne bağlama kapasitesi iki kat arttırılarak yat, kotra, balıkçı tekneleri ve profesyonel balıkçı teknelerine (Gırgır) bağlama imkanı yaratılmış. Bizim katıldığımız Amiraller Kupası yat yarışlarına liman dar gelsede iki gece katlanıyoruz. Konaklama esnasında elektrik ve su hizmetleri sağlanıyor. Limanda az yerde rastlanır modern ve bedava bir tuvalet bile var.
Yenilenen iskelesi ve meydanı çok güzel olmuş.
Belde de bulunan tarihi eserlerin bir kısmı belediye tarafından restore edilmiş. Bir kısmı ise destek bekliyor. Hatta bazı binalar neredeyse yıkıldım-yıkılacak bir halde zamanın yıpratmalarına meydan okumaya devam ediyor.
Trilye’ye Mudanya’dan karayolu ile ulaşmak mümkün. Ziyaretçilere ve belde halkına sıkıntı yaratan Tirilye-Mudanya karayolu kısa bir süre önce genişletilerek ulaşım daha kolay hale gelmiş.
Belediye başkanı Ali TURAN, gerek konaklama tesislerini, gerekse günübirlik işletmeleri, zeytin ve zeytin ürünü satışı yapılan işyerlerini titizlikle kontrol ettiklerini, beldenin her geçen gün biraz daha geliştiğini belirtiyor. Onun da en büyük hayali Trilyenin yatırımlardan nasibini alması. Sınırlı belediye bütçesi ile Turizm kenti olmak zor zenaat
Biz çaylarımızı yudumlamak ve güneşin batışını seyretmek için sahile inerken, kıyı kentlerinin kendine has kokusu kim bilir bir daha ne zaman gelme imkanı bulacağımız eski Trilye, yeni Tirilye hakkındaki anılarımızı hoş bir duygu seli ile percinlerken, ülkemde ve dünyada bunun gibi pek çok limana girip-çıkmış bir uzman olarak doğrusu Mudanya kıyılarında böylesine bir yer olduğu için ne kadar övünsek azdır diye düşünüyorum. Yeterki kıymetini bilip, dokusunu bozmadan onu günümüze kazandırmayı başaralım.
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Turizm

TRİLYE BİTMEYEN BİR ÖYKÜDÜR (Ali Altay Onaran)
TİRİLYE YENİDEN ADINA KAVUŞTU...

Tarihin İçinde Yolculuk Yapmak için Tirilye'ye gelin...

 
BAŞKANA TEŞEKKÜR... (Hakan KALE)

YELKEN SPORUNA KATKILARI UNUTULMADI...

Tirilye Belediye Başkanı Ali TURAN'a yelken sporuna verdiği destekten ötürü Mudanya Yelken Kulübü ve İstanbul Yelken Kulübü birer plaketle Teşekkür ettiler. Ali Turan şimdi Tirilye Yelken Kulübünün kuruluşuna önderlik ediyor...

 

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Site Yönetimi
Sitemiz ile ilgili görüşlerinizi ziyaret
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Okuyucu Yorumları

Üye Girişi


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi